Захист бруківки від трави і моху: профілактика та видалення

Красива та чиста бруківка створює затишний і доглянутий простір. І щоб досягти такого результату необхідним є систематичний та правильний догляд за нею, аби захистити покриття від небажаних плям та рослинності. 

Проте, як відомо, найкращий захист - це профілактика. І це дійсно так. Для того, щоб вирішити проблему заростання бруківки травою, можна просто її недопустити ще на етапі укладання. 

Як недопустити проростання трави у бруківці?

Для цього необхідно під тротуарною плиткою розмістити шар матеріалів, які перешкоджатимуть проростанню трави та бурʼянів. При чому варіантів, з чого саме зробити підкладку проти проростання трави, є декілька:

  • картон або папір, просякнутий бітумною рідиною. Проте врахуйте, що цей варіант із серії «дешево і сердито», але все ж краще, аніж нічого;
  • поліетиленова плівка, складена в кілька шарів. Також дуже бюджетний спосіб захисту від проростання трави. Майте на увазі, що такий метод буде дієвим лише впродовж кількох років;
  • толь або рубероїд. Така підкладка обійдеться дорожче, але і її ефект буде довговічніший, адже матеріал не боїться вологи. Проте він не надто еко-френдлі;
  • геотекстиль, що складається з тканини, піску, гравію та щебеню. Така підкладка під бруківку є найбільш професійною та ефективною проти проростання бурʼянів і трави у швах бруківки. 

Чистка бруківки від трави

Проте, якщо профілактичні засоби проти проростання рослин під час укладання бруківки не були проведені або ж проведені неефективно, вам таки доведеться регулярно «боротися» з травою у швах тротуарної плитки. Правильна чистка бруківки від трави може проводитись кількома способами: 

  • механічним способом. Він до сліз банальний і передбачає ручне видалення рослин з допомогою прополювання. Намагайтесь вирвати траву з корінням або ж максимально низько обрізати її інструментом (ножицями чи ножем). Також можна на деяких час накрити бруківку чорною плівкою, яка обмежить доступ кисню та сонячних променів до рослин. А потім видалити омертвілі рослини;
  • промивання бруківки струменем води під великим напором. Таким чином можна змити насіння рослин, які потрапили у простір між бруківками. Але водночас так вимивається наповнення зі швів тротуарної плитки. Тож будьте обережні, і проводячи таку мийку не забувайте заповнювати простір між бруківками спеціальним наповнювачем;
  • термічна обробка, яка передбачає заливання швів окропом. Вона також допоможе позбутися небажаних рослин між тротуарними плитками;
  • хімічна обробка. Вона передбачає боротьбу із рослинами у бруківці з допомогою спеціальних хімікатів. Зокрема, можна використати засоби на основі кислот, які буквально випалять рослини. Або ж хімічні засоби на основі гербіцидів. Такий спосіб очищення бруківки від трави є ефективним, але не забувайте про захист рук, очей та органів дихання від шкідливого впливу хімічних розчинів.

Увага! Що робити точно НЕ МОЖНА, так це засипати сіль у простір між бруківками, аби зупинити проростання трави. Це категорично заборонено, адже сіль разом з водою потраплятиме всередину бруківки та руйнуватиме її структуру. 

Аналогічно з цієї ж причини не можна посипати тротуарну плитку сіллю при ожеледиці чи налипання снігу. Для боротьби із небезпечними обледеніннями необхідно використовувати спеціальні протиожеледні засоби. 

Як захистити бруківку від моху?

Негативно вплинути не лише на вигляд, але й на стан та довговічність бруківки можуть також мох і грибок. Поява таких біологічних факторів найчастіше є результатом помилок при укладанні тротуарної плитки та/або неякісного догляду за нею. 

Тому у процесі догляду за бруківкою важливо проводити певні профілактичні заходи, аби уникнути появи моху. Адже чистка бруківки від моху є наслідком неналежного догляду. Профілактична робота для захисту бруківки від моху передбачає регулярну обробку розчином, який містить сульфати заліза та амонію. 

Зокрема, ефективним для боротьби із мохом є засоби для очищення бруківки, про які ми писали у блозі «Догляд за тротуарною плиткою: як зберегти гарний вигляд?»